duminică, 25 iunie 2017

Final de an şcolar


În vacanţă


Este vară călduroasă
Şi pe cer e mult senin
În vacanţa luminoasă
Fără teme, fără chin.Când plecăm în graba mare
Sus pe munţi sau la bunici
Ori pe litoral, la soare,
Ca să creştem mai voinici.
Vezi în cuiburi cum mai cască
Puii berzelor, cuminţi,
Ciocul larg ca să-i hrănească
Grijuliii lor părinţi.
Ici şi colo rândunele,
Turturele, piţigoi,
Zboară printre rămurele
Şi nu au habar de noi.
Ah, ce bine-i câteodată
Ca la râu să alergăm
Să-i cuprindem apa toată,
Bucuroşi să ne scăldăm!...
Avem chef de zbenguială
Că-n vacanţă nu-i orar,
Nu se-aude zvon de şcoală,
Să fim veseli, asadar!
(G. Groza)











Munca noastră

REZULTATE CONCURSURI - an şcolar 2016/2017


Concurs naţional „COMPER–competență și performanță la matematică”, etapa naţională, 2017(inclus in Calendarul Concursurilor Nationale Scolare organizate în anul 2016-2017 fara finantare M.E.N. nr. 26401/16.02.2017, sectiunea 3, pozitiile 90-91)

Premiul I//100 puncteCostin Simijdean Vlad
Premiul II/90 puncteVidican Cristian, Vidican Patrick

Concurs naţional „COMPER – competență și performanță la limba română”, etapa naţională, 2017 (inclus in Calendarul Concursurilor Nationale Scolare organizate în anul 2016-2017 fara finantare M.E.N. nr. 26401/16.02.2017, sectiunea 3, pozitiile 90-91)
Premiul I/100 puncte Coupe Andreea, Florea Filip
Premiul II/90 puncte–Pop Cristina

Concurs naţional AMINTIRI DIN COPILARIE-etapa mai 2016 (CAERI 951)
Premiul II/ Medalie de argint Costin Simijdean Vlad, Florea Filip, Morar Fabian, Vidican Patrick
Premiul II/ Medalie de bronz Coupe  Andreea, Vidican Cristian
Menţiune Marian Nicola, Bindea Luiza, Laar Andrei, Pop Cristina, Enyedi  Mara, Mureşian Natanael, Zinveliu Mihai, Floare Roberta, Bodiu Vlad, Pop Eric

Concurs naţional DARURI PENTRU ZIUA PĂMÂNTULUI, aprilie 2017, P.C. Alexandria ( CAEN 2017, domeniul ecologie şi protecţia mediului, poz.344)
Premiul I/creație plastică – Reman Andrea

Concurs de Educaţie Antreprenorială IA ATITUDINE, ediţia a IV-a, Beclean,aprilie (CAERI 2017, pag.62, poz. 1334), secţiunea ,,NATURĂ ŞI VIAŢĂ. III. Un viitor verde” –Machete şi jucării ecologice
Premiul II – Pop Cristina

Concursul de cultură generală și de verificare a cunoștințelor dobândite AŞII CUNOAŞTERII (aviz MEN și  cuprins în CAERI 2017, FĂRĂ FINANȚARE M.E.N., pagina 63. pozița 1351)
Premiul ICostin Simijdean Vlad, Morar Fabian, Florea Filip, Pop Cristina
Premiul II- Vidican Patrick
Premiul IIIBindea Luiza, Bodiu Mario, Mureşian Natanael, Marian Nicola, Mureşan Răzvan
Menţiune - Drăgoi David, Zinveliu Mihai, Coupe Andreea, Enyedi Mara.

Concurs regional de literatură PRIETENUL MEU DIN LUMEA CĂRŢILOR, Tecuci,ediţia a VI-a, 2017 (CAEN, pag.8, poz.14)
Premiul I/creație plastică – Reman Andrea  
Premiul III/creație plastică – Vidican Cristian

Concurs  national GAZETA MATEMATICA JUNIOR ( calendarul MEN- concursuri şcolare în colaborare cu terţi, secţ. 3, poz. 8)-etapa II, aprilie 2016
Premiul de excelentă ( 100 puncte)- Bindea Luiza, Costin Simijdean Vlad
Premiul II – Manciu Melisa, Morar Fabian         
Premiul III- Coupe Andreea, Drăgoi David, Florea Filip, Marga Maria, Mureşian Natanael,
Menţiune- Bodiu Vlad, Enyedi  Mara, Pop Cristina, Vidican Cristian, Vidican Patrick

Concurs l „COMPER–competență și performanță la matematică”, etapa a II-a/judeţeană, aprilie 2017 (inclus in Calendarul Concursurilor Nationale Scolare organizate în anul 2016-2017 fara finantare M.E.N. nr. 26401/16.02.2017, sectiunea 3, pozitiile 90-91)
Premiul IVidican Patrick, Costin Simijdean Vlad,Vidican Cristian, Morar Fabian, Bodiu Mario, Florea Filip, Coupe Andreea
Premiul II – Drăgoi David, Marian Nicola, Mureşian Natanael, Bindea Luiza, Bodiu Vlad, Marga Maria, Enyedi Mara, Manciu Melisa,  Laar Andrei, Zinveliu Mihai, Pop Cristina
Premiul III- Mureşan Răzvan, Reman Andrea, Floare Roberta, Marga Mara

Concurs „COMPER – competență și performanță la limba română”, etapa a II-a/judeţeană, aprilie 2017 (inclus in Calendarul Concursurilor Nationale Scolare organizate în anul 2016-2017 fara finantare M.E.N. nr. 26401/16.02.2017, sectiunea 3, pozitiile 90-91)
Premiul I– Florea Filip, Pop Cristina, Coupe Andreea, Vidican Patrick, Vidican Cristian
Premiul II- Bindea Luiza, Drăgoi David, Mureşian Natanael, Costin Simijdean Vlad, Zinveliu Mihai, Bodiu Vlad, Enyedi Mara, Marian Nicola, Reman Andrea, Bodiu Mario, Morar Fabian
Premiul IIIMarga Mara,  Laar Andrei, Manciu Melisa, Mureşan Răzvan, Marga Maria
Menţiune- Şimon Gabriel, Floare Roberta


Concurs naţional AMINTIRI DIN COPILARIE-etapa februarie 2017 (CAERI 1665)
Premiul I/Medalie de aur- Costin Simijdean Vlad, Florea Filip, Pop Cristina, Vidican Patrick
Premiul II/ Medalie de argint- Bodiu Vlad, Coupe Andreea, Drăgoi David, Enyedi Mara, Mureşian Natanael, Reman Andrea
Premiul III/ Medalie de bronz- Floare Roberta, Laar Andrei, Manciu Melisa, Marian Nicola, Morar Fabian, Vidican Cristian, Zinveliu Mihai
Menţiune- Marga Mara, Marga Maria

Concurs  national GAZETA MATEMATICA JUNIOR( calendarul MEN- concursuri şcolare în colaborare cu terţi, secţ. 3, poz. 8)-etapa I, ianuarie 2017
Premiul de excelentă ( 100 puncte)- Costin Simijdean Vlad
Premiul II- Coupe Andreea, Drăgoi David, Florea Filip, Laar Andrei
Premiul III- Bodiu Mario, Morar Fabian, Pop Cristina, Vidican Patrick
Menţiune- Bindea Luiza, Bodiu Vlad, Marga Maria, Marian Nicola, Mureşian Natanael, Reman Andrea

Concurs „COMPER–competență și performanță la matematică”, etapa I/judeţeană, ianuarie 2017 (inclus in Calendarul Concursurilor Nationale Scolare organizate în anul 2016-2017 fara finantare M.E.N. nr. 26401/16.02.2017, sectiunea 3, pozitiile 90-91)
Premiul I– Bindea Luiza, Drăgoi David, Pop Cristina, Costin Simijdean Vlad, Vidican Patrick, Vidican Cristian, Florea Filip
Premiul II – Manciu Melisa, Marga Maria, Marian Nicola, Bodiu Mario, Laar Andrei, Morar Fabian, Coupe Andreea, Enyedi Mara, Mureşian Natanael,
Premiul III- Marga Mara, Reman Andrea, Bodiu Vlad, Mureşan Răzvan
Menţiune- Tăut Cristian, Şimon Gabriel

Concurs „COMPER – competență și performanță la limba română”, etapa I/judeţeană, ianuarie 2017 (inclus in Calendarul Concursurilor Nationale Scolare organizate în anul 2016-2017 fara finantare M.E.N. nr. 26401/16.02.2017, sectiunea 3, pozitiile 90-91)
Premiul I– Vidican Cristian, Morar Fabian, Coupe Andreea, Bodiu Mario, Costin Simijdean Vlad, Pop Cristina, Mureşian Natanael, Drăgoi David, Florea Filip, Vidican Patrick, Marian Nicola, Floare Roberta, Bodiu Vlad
Premiul II – Enyedi Mara, Bindea Luiza, Reman Andrea, Mureşan Răzvan, Manciu Melisa, Marga Mara
Premiul III– Pop Eric, Laar Andrei, Zinveliu Mihai,
Menţiune- Şimon Gabriel

Concurs naţional AMINTIRI DIN COPILARIE-etapa noiembrie 2016 (CAERI 2016,poz. 951)
Premiul I/Medalie de aur- Bindea Luiza, Costin Simijdean Vlad , Coupe  Andreea, Florea Filip, Pop Cristina
Premiul II/ Medalie de argint- Drăgoi  David, Enyedi Mara, Laar Andrei, Mureşian Natanael
Premiul III/ Medalie de bronz- Bodiu Mario, Manciu Melisa, Marga Maria, Marian Nicola, Reman Andrea, Vidican Cristian, Vidican Patrick, Zinveliu Mihai
Menţiune- Bodiu Vlad, Floare Roberta, Marga Mara, Morar Fabian, Mureşan Răzvan, Pop  Eric,


Proiectul regional ,, CĂLĂTOR PRIN SATUL MEU” creaţie artistico-plastică, ed. a II-a, Cristeşti-Iaşi (CAER 2016, poziția 1066)
Premiul I/creație plastică – Reman Andrea
Premiul II/creație plastică – Floare Roberta
Menţiune/creație plastică – Mureşian Natanael



sâmbătă, 17 iunie 2017

ZÂMBETE ȘI FLORI

Din diverse  materiale ( mai ales reciclabile) s- au realizat flori de primăvară. 
Iată munca noastră!


vineri, 6 ianuarie 2017

Anotimpuri în sunet şi culoare


Proiectul de parteneriat educativ ANOTIMPURI ÎN SUNET ŞI CULOARE realizat între SGGS şi CSEI, cu caracter local, a fost înscris în CAES la nr 3196 din 10.11.2016.

Parteneriatul vizează 49 elevi  din clasa pregătitoare C, respectiv a II-a B îndrumaţi de cadrele didactice Ileana Cristea şi Veturia Seserman şi 6 elevi de la Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Beclean, coordonaţi de prof. Tatiana Silveşan. Îmbunătăţirea colaborării interinstituţionale şi promovarea unor principii democratice în relaţiile cu ceilalţi, reprezintă o parte dintre obiectivele vizate de parteneriat. 
Aspecte din activităţile derulate:

Culorile copilăriei (desene având ca temă copilăria)






Primăvara fantezie şi culoare/Natura prietena mea



Magia iernii ( colinde şi obiceiuri de Crăciun, schimb de felicitări)





Toamna în culori (desene şi colaje despre toamnă, cântece despre bogăţiile toamnei)